Czy drony to przyszłość branży kurierskiej?
Paczka kurierska przesyłana do domu za pomocą drona? To nie żart! Okazuje się, że to całkiem realna perspektywa. Nad taką wizją przyszłości pracują już firmy od wielu lat. W artykule piszemy o możliwościach i ograniczeniach związanych z zastosowaniem dronów w branży kurierskiej. Piszemy też o testach i o tym, do czego dziś przydają się te latające urządzenia.
Jaka obecnie jest rola dronów?
Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), potocznie zwane dronami, już dzisiaj odgrywają znaczącą rolę w wielu obszarach działalności ludzi. Przykładem najpopularniejszego zastosowania tych maszyn jest pomiar jakości powietrza, wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów z lotu ptaka. Poza tym, drony służą również do:
- przeprowadzania inspekcji budowlanych,
- kontroli upraw rolnych,
- inwentaryzacji w magazynach,
- przemieszczania ciężkich obiektów.
Warto dodać, że wbrew pozorom, BSP nie są innowacyjnym wynalazkiem ostatnich lat. Prekursorem zastosowania dronów w użytku komercyjnym był już w latach 20. XX wieku polski inżynier – J. Piotrowski.
Testowanie dronów w branży kurierskiej
Chociaż wykorzystanie dronów w branży kurierskiej wydaje się być odległą, futurystyczną wizją, jest to całkiem realne. Co więcej, prace i testy nad wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych do transportu paczek są prowadzone już od ponad 10 lat przez niektóre firmy kurierskie. Do zalet tego typu przesyłu towarów można zaliczyć m.in. ograniczenie kosztów oraz przyspieszenie czasu dostaw. Istotne znaczenie ma również aspekt ekologiczny – dostawa paczek za pomocą BSP ma niewielki wpływ na środowisko naturalne. Pomimo wielu lat testów oraz licznych korzyści przesyłu paczek opisywaną drogą, wygląda na to, że przez najbliższe lata będziemy jeszcze korzystać głównie z tradycyjnych przesyłek kurierskich i firm, takich jak ENPACO z Mrokowa.
Wady i ograniczenia
Nie ma rozwiązań idealnych, tak samo wykorzystanie dronów w branży kurierskiej wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Wśród najważniejszych ograniczeń BSP w transporcie przesyłek należy wymienić m.in.:
- ryzyko uszkodzenia urządzenia przez niekorzystne warunki pogodowe,
- możliwość zderzenia drona z przeszkodą (np. drzewo, budynek),
- ryzyko przejęcia kontroli nad dronem,
- niewielką pojemność baterii.
Aby przesyłka kurierska przy użyciu dronów była wydajna i bezpieczna, konieczne jest maksymalne zmniejszenie ryzyka wystąpienia wyżej wymienionych przeszkód.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana