Jak dobrać silnik do łodzi zanętowej?
Łódka zanętowa dzięki zdalnemu sterowaniu ma za zadanie dostarczyć zanętę w miejsce łowienia. Jest to nieoceniona pomoc dla miłośników wędkarstwa, którzy w ten sposób mogą precyzyjnie umieścić granulki bądź robaczki w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Gwarancją niezawodnej pracy takiej łodzi okazuje się być wydajny silnik. Aby dostosować jego parametry do własnych potrzeb, należy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Jaki silnik wybrać do łodzi zanętowej?
Wybierając odpowiedni napęd do łodzi zanętowej trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników oraz uwzględnić warunki działania takiego urządzenia. Potrzebny jest silnik o jak najmniejszym poborze prądu i szerokim zakresie napięć. Dzięki temu można mieć pewność, że baterie w zupełności wystarczą na pokonanie dystansu od brzegu do miejsca łowienia i z powrotem. Dla miłośników łowienia ryb dobrze sprawdzą się również większe maszyny napędzane silnikiem zaburtowym, np. firmy Selva, ze sklepu Taurus.
Łodzie zanętowe, które okazują się popularnym narzędziem wędkarzy, mogą być napędzane silnikami szczotkowymi lub bezszczotkowymi. Te pierwsze cechują się niskimi kosztami produkcji i eksploatacji. Dodatkowo nadają się do częstego przebudowywania w celu przedłużenia żywotności i idealnie sprawdzają się w ekstremalnych warunkach pracy, czyli np. jako napęd łódki. Mimo wielu zalet są one obecnie wypierane przez bardziej ekonomiczne bezszczotkowe odpowiedniki.
Silniki bezszczotkowe są małe, lekkie i charakteryzują się wysoką mocą. Osiągają wydajność 30-40% większą niż napęd szczotkowy, przy jednoczesnym nieznacznie większym poborze prądu. Wyeliminowanie z konstrukcji szczotek i prętów komutatora, czyli elementów najczęściej ulegających zużyciu, pozwala zmniejszyć awaryjność do bardzo niskiego poziomu.
Czym jest regulator silnika?
Wybierając najlepszy silnik do łodzi zanętowej trzeba pamiętać o dobraniu do niego odpowiedniego regulatora. Jest to niewielka część, który pełni bardzo ważną funkcję. Umożliwia dostosowanie wartości prędkości obrotowej do specyficznych wymagań. Każde takie urządzenie opisane zostaje informacją na temat przeznaczenia — do silników indukcyjnych, czyli bezszczotkowych lub komutatorowych, czyli szczotkowych.
Prąd regulatora powinien być wyższy od prądu maksymalnego napędu. Dobrze sprawdza się wariant dwukierunkowy tego elementu, bo pozwala na kontrolę kierunku obrotu wału napędowego zarówno w lewo, jak i w prawo. W praktyce daje szansę na poruszanie się łodzią zanętową do przodu i do tyłu lub zawracania w miejscu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana