Jak organizowane są konwoje bankowe?
Mimo że współczesny system bankowy oparty jest głównie o transakcje elektroniczne, a więc bezgotówkowe, to nadal część operacji realizowana jest za pomocą tradycyjnej gotówki. Z tego powodu różnego rodzaju instytucje, które przewożą duże sumy pieniędzy np. do placówek banków, korzystają z usługi konwoju bankowego. Jak są one organizowane? Podpowiadamy.
Na czym polega konwojowanie?
Usługi konwojowania polegają na przewożeniu pod specjalnym nadzorem przez wykwalifikowanych pracowników ochrony bardzo wartościowych przedmiotów lub gotówki. Osoby takie są odpowiednio przeszkolone, dzięki czemu są w stanie przewidzieć potencjalne zagrożenia. Dodatkowo wyposażone są w specjalistyczny sprzęt taki jak: kamizelki kuloodporne czy broń palna. Firmy takie jak GABOR Biuro Ochrony posiadają specjalistyczne, przystosowane do przewożenia wartościowych przedmiotów pojazdy.
Jak wygląda organizacja konwoju bankowego?
Kwestie konwojowania szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 września 2010 roku. Zgodnie z nim odpowiednie zabezpieczenie musi zostać zapewnione w przypadku transportu gotówki o wartości powyżej 0,2 jednostki obliczeniowej. Od niej uzależniona jest również wymagana liczba konwojentów, która zazwyczaj wynosi od 1 do 4 pracowników.
Konwoje bankowe realizowane są przez specjalistyczne, posiadające wymagane koncesje firmy. Z usługi takiej korzystają banki, ale również firmy, które potrzebują przewieźć dużą sumę pieniędzy. W zależności od wymagań zleceniodawcy możliwe jest wykonanie takiej usługi za pomocą oznakowanych lub nieoznakowanych pojazdów.
Przed każdym konwojem firma tworzy szczegółowy plan przejazdu. Podczas trasy zachowana jest łączność ze specjalnym centrum monitorowania, które w razie zagrożenia powiadamia policję.
Konwojowanie a usługa asystenta
Poza konwojowaniem istnieje również usługa asysty, czyli dodatkowego zabezpieczenia w przypadku, kiedy to pracownik firmy lub jej właściciel przewozi gotówkę na przykład do banku. W takim przypadku ochroniarze dbają o bezpieczeństwo takiej osoby od momentu, kiedy wyjdzie z obiektu firmy, aż do przekroczenia przez nią progu banku.
Konwojowanie a usługa inkaso
Jedną z usług, którą oferują przedsiębiorstwa zajmujące się konwojowaniem, jest Inkaso. Polega ona na przekazaniu za pokwitowaniem gotówki firmie ochroniarskiej, która następnie jest transportowana do wskazanego przez zleceniodawcę miejsca. Często korzystają z niej stacje benzynowe, hurtownie, a także sklepy ze względu na wygodę jaką niesie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana