Jak przewożone są urządzenia medyczne między szpitalami i przychodniami?
W szpitalach i przychodniach z reguły znajduje się sporo sprzętu medycznego. Niekiedy zachodzi konieczność przetransportowania jakiegoś urządzenia między placówkami. To samo dotyczy zakupu czy sprzedaży. Niektóre z tych urządzeń mają ogromne gabaryty, przez co ich przemieszczanie jest znacznie utrudnione. W jaki sposób transportuje się urządzenia medyczne? Dlaczego czynności te trzeba powierzać wyspecjalizowanym firmom?
W jaki sposób transportuje się urządzenia medyczne?
Transportowanie urządzeń medycznych to czynność, która wymaga surowego przestrzegania kilku zasad. Sprzęt medyczny wymaga ostrożnego obchodzenia, bo poszczególne podzespoły są bardzo wrażliwe na wstrząsy i inne czynniki, na przykład temperaturę. Szczególną troską należy otoczyć elektroniczne urządzenia diagnostyczne, które mają delikatne mechanizmy i szklane wyświetlacze. Firmy takie, jak LICKI, które świadczą usługi przewozowe dotyczące sprzętu medycznego, w pracy oprócz specjalnych samochodów używają dodatkowego sprzętu. Jest on konieczny do sprawnego, ale bezpiecznego załadowania i rozładowania dużych, zaawansowanych technicznie urządzeń. Są to wózki transportowe, windy, a także w pełni profesjonalne wciągarki samochodowe. Tego rodzaju sprzęt minimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku. W samochodach do przewożenia sprzętu medycznego jest możliwość utrzymania odpowiedniej dla niego temperatury. Przewozy odbywają się również w porze zimowej. Urządzenie medyczne po przywiezieniu na miejsce powinno być od razu zdolne do użytku. Dodatkowo bywa dezynfekowane, mimo że pracownicy firmy transportowej używają specjalnych kombinezonów, a przestrzeń ładunkowa w samochodach jest regularnie poddawana zabiegom oczyszczającym z zarazków.
Przeczytaj również: Czego dotyczy transport ponadgabarytowy?
Jakiego rodzaju urządzenia przewozi się specjalistycznym transportem?
Transport sprzętu medycznego dotyczy takich urządzeń, które tego wymagają z racji swojej wrażliwości na wstrząsy czy inne negatywne czynniki występujące przy ich przemieszczaniu. Są to na przykład aparaty RTG i USG, mammografy, respiratory oraz tomografy komputerowe. Do przewożonych w ten sposób urządzeń należy też aparatura do wykonywania rezonansu magnetycznego. Sprzęt medyczny bez względu na jednostkowe rozmiary jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o transport.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana